Ačkoliv je chytrý mobilní telefon nepochybně velmi užitečným zařízením, přináší svým uživatelům i několik problémů, zvláště pokud nejsou opatrní. Tím asi nejhlavnějším, se kterým se setkáváme, je závislost, kterou si především mladí na tomto přístroji vybudují. Jednoduše řečeno, musí jej mít neustále po ruce, a jsou velice nesví, pokud se jejich mobil například vybije nebo jej nechají doma. Lze u nich pozorovat poměrně značnou nervozitu. Už totiž neví, jak se bez mobilního telefonu zabavit. Navíc, a to je důležitější, jim chybí ona jistota, kterou poskytuje. Jistota, že nezmeškají hovor či zprávu od příbuzných a přátel nebo nejnovější příspěvky či komentáře na sociálních sítích. Pocit, že by mohli něco z toho zmeškat, je pro ně velmi stresující.
S tím souvisí i fakt, že začínají mobilní telefon považovat za svůj osobní majetek – něco, co bychom nedali z ruky absolutně nikomu. Zde je to samozřejmě poněkud pochopitelné, neboť v něm mají uloženy například velmi osobní fotografie a jiné soubory. Není však pochyb o tom, že to rozhodně není zdravé. Především je zde fakt, že mozek držíme prakticky v neustálém napětí, zda nám někdo nezavolá či nenapíše zprávu. Tím jej zbavíme možnosti průběžného denního odpočinku, což se projeví vzrůstající psychickou únavou a stupňujícím se stresem.
Jak tedy z toho ven? Cesta rozhodně není jednoduchá, zvláště ne pro ty, kteří do bažiny závislosti zabředli skutečně hluboko. Přesto věřte, že to nakonec prospěje nejen vašemu zdraví, ale také psychické pohodě. V první řadě je dobré si naplánovat takzvaný „mobilní detox“. Jedná se o proces, kdy svůj telefon vypnete a na danou dobu jej někam uložíte. Nenechávejte jej však na stole, neboť pohled na něj by vás lákal k tomu, abyste jej zapnuli a použili. Dobu tohoto detoxu postupně prodlužujte, dokud se nebudete cítit stejně dobře s mobilním telefonem jako bez něj. Jen si pak dejte pozor, abyste do tenat závislosti opět neupadli.